"yandex-verification" content="ef2e7dca9790d4b5" /> google-site-verification=qCwCivYSCE12auzZXi-JT9B4WnRrzqkz3TtGsxTFRIk
 

Unity3D Kurulumu

En son güncellendiği tarih: Nis 21

Sistem gereksinimleri:

Uygulama Geliştirmek için:

Unity3D system requirements
Unity3D system requirements

Diğer sistem gereksinimleri geliştiridiğiniz projeye bağlıdır.


Unity oyunlarını çalıştırmak için:

Unity ile geliştirdiğiniz uygulamalar birçok sistem ve cihazda çalışabilir. Uygulamanızın cihazlarda nekadar iyi çalışacağı Projenizin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir. Diğer sistem gereksinimleri ise aşağıdadır:

Unity Requirements for Running
Unity Requirements for Running

Alıntıdır: https://docs.unity3d.com/Manual/system-requirements.html
Unity Kurulumu:

Unity Kurulumunu doğrudan Unity Resmi sayfasından indirerek kurabilirsiniz ancak Unity kurulum ve kullanımı için en uygun yol olan Unity Hub ile kurulum yapacağız. Peki bunun bize ne gibi faydaları olacak?

· Unity Hub, Unity Projelerinizi ve kurulumlarınızı bulma, indirme ve yönetme şeklinizi düzenleyen bağımsız bir uygulamadır. Ayrıca, makinenize daha önce yüklediğiniz Editör versiyonlarını manuel olarak Hub'ınıza ekleyebilir veya kaldırablirsiniz.

· Unity hesabınızı ve Editör lisanslarınızı yönetebilirsiniz.

· Projenizi oluşturabilir, Unity Editor'ın varsayılan sürümünü Proje ile ilişkilendirerek, Editör'ün birden fazla sürümünün kurulumunu yönetebilirsiniz.

· Proje görünümünden Unity'nin farklı sürümlerini çalıştırabilirsiniz.

· Editör'ü başlatmadan Proje oluşturma hedeflerini yönetebilir ve seçebilirsiniz.(Editörü başlatmak bilgisayar hızınıza göre biraz zaman isteyen bir iştirJ)

· Unity'nin iki sürümünü aynı anda çalıştırabilirsiniz. Yerel çakışmaları ve diğer garip senaryoları önlemek için, bir seferde yalnızca bir Editör örneğinde bir Proje açmanız gerektiğini unutmayın.

· Editörün mevcut kurulumlarına bileşen ekleyebilirsiniz. Editörün bir sürümünü Unity Hub üzerinden indirdiğinizde, ilk kurulum sırasında veya daha sonraki bir tarihte ek bileşenler (özel platform desteği, Visual Studio, çevrimdışı dokümanlar ve Standart Varlıklar gibi) bulabilir ve ekleyebilirsiniz.


Unity Hub'ı Yükleme

MacOS veya Windows'a Unity Hub'ı yüklemek için tıklayın.


Unity Hub'ı Linux'a kurmak için tıklayın.


Unity Editor'ı kurmak ve kullanmak için, Unity Developer Network (UDN) hesabınız olmalıdır. Zaten bir hesabınız varsa oturum açın, lisans türünüzü seçin Unity Editör kurulumuna geçin.


Bir hesabınız yoksa, bir tane oluşturmak için talimatları izleyin. Bir Birlik Kimliği oluşturmayı veya sosyal oturum açmalardan birini kullanmayı seçebilirsiniz.


Unity Editör Kurulumu


Editör’ü kurmak için:

1. Installs sekmesini tıklayın. Varsayılan yükleme konumlarını isterseniz değiştirebilirsiniz ancak varsayılan ayarlarda kalmanız tavsiye edilir.

Add düğmesini seçin ve Editörün istediğiniz bir sürümünü seçin.


Hub install screen
Hub install screen

2. Next düğmesini tıklayıp Editör ile birlikte yüklemek istediğiniz modülleri seçin. Şimdi bir bileşen kurmazsanız, gerekirse daha sonra ekleyebilirsiniz. bileşenlerden kullanacaklarınızı işaretleyin depolama alanı sorununuz yoksa tamamını seçebilirsiniz veya sadece gerekli olanları seçebilirsiniz. Ancak kodlama için bilgisayarınızda Visual Studio kurulu değilse bunu seçmeniz gerekir. Diğer bir seçenek Visual Studio’yu kendiniz ayrıca kurabilirsiniz. İhtiyacınız olan tüm bileşenleri seçtiğinizde, Done düğmesini tıklayın.


Modules install
Modules install

3. Birden fazla Editör sürümü yüklüyorsanız, ilk kurulum indirme işlemi tamamlanır tamamlanmaz başlar. Seçilen diğer sürümler aynı anda indirilir ve mevcut kurulum bittiğinde başlatmak için kuyruğa eklenir.


4. Bir Editöre modüller eklemek, dosyalarını bulmak veya kaldırmak için ilgili Editör versiyonunun yanındaki üç noktayı tıklayın.


Add Modules
Add ModulesEditörün mevcut örneklerini Hub'a ekleme

Editörün örneklerini Hub ile yüklemek dışında yüklediğiniz Hub'a sonradan da ekleyebilirsiniz.

1. Installs sekmesini tıklayın.

2. Editörün mevcut kurulumlarını bulmak için Locate düğmesini tıklayın .

3. Dosya iletişim kutusunda, Editör kurulumunun konumuna gidin ve Unity dosyasını seçin. MacOS'ta bu Unity.app'dir . Windows'ta ise Unity.exe'dir.


MacOS'ta , Unity.app dosyasının varsayılan konumu:

/Applications/Unity/Hub/Editor/<version>/Unity.app

Windows'ta Unity.exe dosyasının varsayılan konumu:

C:\Program Files\Unity\Editor\Unity.exe

Veya

C:\Program Files\Unity<version>\Editor\Unity.exe

4. Select Editor düğmesini tıklayın.


Editör'ü Hub'dan kaldırmak için Editör sürümünün yanındaki üç noktayı tıklayın. Bu şekilde eklediğiniz bir Düzenleyiciyi kaldırmak, onu kaldırmaz veya herhangi bir şekilde değiştirmez. Sadece Hub’dan kaldırmış olursunuz.


Unity Editöre sonradan bileşen ekleme

Orijinal olarak Hub'ı kullanarak kurduğunuz Editör kurulumlarına ek bileşenler eklemek için:

1. Hub'ı açın.

2. Installs ‘ı seçin.

3. Bileşenleri eklemek istediğiniz Editör sürümünü bulun.

4. Sürüm etiketinin sağındaki üç noktaya tıklayın ve ardından Add Modules seçin.

(NOT: Editör'ü Hub üzerinden yüklemediyseniz, bu seçeneği görmezsiniz. Bu seçeneği etkinleştirmek için Editör'ü Hub üzerinden yükleyin.)


Add Modules
Add Modules

5. Gelen Add Modules ekranından bileşenleri eklemek için kutucuklarını işaretleyin.

6. Eklenecek tüm bileşenleri seçtiğinizde Done düğmesini tıklayın .

481 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör